2016 Randolph County General Primary

Presented by Betty McCoy - Country Financial

March 15, 2016

Registered Voters:    21,036
Ballots Cast: Republicans - 4,119 
Democrats - 3,108

DEMOCRATIC BALLOT

For President of the United States
Vote for one
Hillary Clinton
Willie L. Wilson
Martin J. O'Malley
Roque "Rocky" De La Fuente
Larry (Lawrence) Cohen
Bernie Sanders
Votes: 1306
Votes: 24
Votes: 32
Votes: 11
Votes: 11
Votes: 1549
For United States Senator
Vote for one
Andrea Zopp
Tammy Duckworth
Napoleon Harris
Votes: 672
Votes: 1482
Votes: 351
For State Comptroller
(To serve an unexpired 2-year term)

Vote for one
Susanna Mendoza Votes: 2431
For Representative in Congress
Twelfth Congressional District

Vote for one
Charles "C.J." Baricevic Votes: 2466
For Delegate to the National Nominating Convention
Twelfth Congressional District
Vote for not more than SIX
Christopher R. Belt (Clinton)
Dina Rene Burch (Clinton)
Eddie Lee Jackson (Clinton)
Jennifer Gomric Minton (Clinton)
Kevin Lynn Starr (Clinton)
LaToya N. Greenwood (Clinton)
Ray Coleman (O' Malley)
Cynthia Coleman (O' Malley)
Matt Hawkins (O' Malley)
Kim Irving Kaywood, Sr. (O' Malley)
Hannah Auten (Sanders)
Cody Lueker (Sanders)
Kyle Hicks (Sanders)
Kenneth G. Sharkey (Sanders)
Rebecca Wuest (Sanders)
Karen Sanderfur (Sanders)
Lynne Schwartzhoff (Sanders)
Votes: 1111
Votes: 1060
Votes: 1031
Votes: 1072
Votes: 1027
Votes: 952
Votes: 129
Votes: 129
Votes: 141
Votes: 102
Votes: 872
Votes: 1081
Votes: 1111
Votes: 972
Votes: 1048
Votes: 997
Votes: 813
For State Legislator
Fifty-Eighth Legislative District
Vote for one
Sheila Simon Votes: 2591
For Representative in the General Assembly
One Hundred and Sixteenth Representative District
Vote for one
Jerry Costello II Votes: 2807
For Randolph County Circuit Clerk
Vote for one
Sherry Johnson Votes: 2648
For Randolph County State's Attorney
Vote for one
Jeremy R. Walker Votes: 2667
For Randolph County Coroner
Vote for one
Carlos J. Barbour Votes: 2576
For Randolph County Commissioner
Vote for one
Randy Bertetto Votes: 2544
For Judge of the Appellate Court
Fifth Judicial District
(To fill the vacancy of the Hon. Bruce D. Stewart)
Vote for one
Brad K. Bleyer Votes: 2280
For Judge of the Appellate Court
Fifth Judicial District
(To fill the vacancy of the Hon. James. M. Wexstten)
Vote for one
Jo Beth Weber Votes: 2320
For Judge of the Circuit Court
Twentieth Judicial Court
(To fill the vacancy of the Hon.
C. John Baricevic)
Vote for one
Robert B. Haida Votes: 2235
For Judge of the Circuit Court
Twentieth Judicial Court
(To fill the vacancy of the Hon. Robert B. Haida)
Vote for one
John Baricevic Votes: 2288
For Precinct Committeeman
Baldwin
Vote for one
Floyd A. Junge Votes: 73
For Precinct Committeeman
Bremen
Vote for one
Richard D. Schroeder Votes: 30
For Precinct Committeeman
Brewerville
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Central
Vote for one
Richard Rice Votes: 60
For Precinct Committeeman
Chester 1
Vote for one
Randy W. Dudenbostel Votes: 57
For Precinct Committeeman
Chester 2
Vote for one
Clifford "Butch" Jungewaelter Votes: 50
For Precinct Committeeman
Chester 3
Vote for one
Patricia Stewart Votes: 63
For Precinct Committeeman
Chester 4
Vote for one
Randall J. Rodewald Votes: 75
For Precinct Committeeman
Chester 5
Vote for one
Linda Fogle Votes: 30
For Precinct Committeeman
Chester 6
Vote for one
James L. Biethman Votes: 90
For Precinct Committeeman
Chester 7
Vote for one
Barb Brown Votes: 59
For Precinct Committeeman
Coulterville 1
Vote for one
Frederick D. Frederking Votes: 73
For Precinct Committeeman
Coulterville 2
Vote for one
Kelly Parkinson Votes: 73
For Precinct Committeeman
Ellis Grove
Vote for one
Bernard A. "Sonny" Heck, Jr. Votes: 84
For Precinct Committeeman
Evansville
Vote for one
Richard M. Gross Votes: 133
For Precinct Committeeman
Kaskaskia
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Palestine
Vote for one
Angela Isom Votes: 79
For Precinct Committeeman
Percy
Vote for one
V. Martha Myers Votes: 84
For Precinct Committeeman
Prairie du Rocher
Vote for one
Larry Mudd Votes: 85
For Precinct Committeeman
Red Bud 1
Vote for one
Tyler A. Mueth Votes: 64
For Precinct Committeeman
Red Bud 2
Vote for one
Megann R. Williams Votes: 83
For Precinct Committeeman
Red Bud 3
Vote for one
Lucas H. Liefer Votes: 57
For Precinct Committeeman
Red Bud 4
Vote for one
Stanley E. Wallach Votes: 130
For Precinct Committeeman
Rockwood
Vote for one
Kerry Johnson Votes: 34
For Precinct Committeeman
Ruma
Vote for one
Jason. F. Guebert Votes: 71
For Precinct Committeeman
Sparta 1
Vote for one
Nathan Lee Votes: 68
For Precinct Committeeman
Sparta 2
Vote for one
Randy Bertetto Votes: 71
For Precinct Committeeman
Sparta 3
Vote for one
Alan E. Ashbrook Votes: 108
For Precinct Committeeman
Sparta 4
Vote for one
John Kyle Watson Votes: 81
For Precinct Committeeman
Sparta 5
Vote for one
Bernard Brown Votes: 79
For Precinct Committeeman
Sparta 6
Vote for one
Robert "Bobby" D. Klausing Votes: 90
For Precinct Committeeman
Steeleville 1
Vote for one
Amy Young Votes: 76
For Precinct Committeeman
Steeleville 2
Vote for one
Paul Lee Votes: 78
For Precinct Committeeman
Steeleville 3
Vote for one
Jonathan Barbour Votes: 91
For Precinct Committeeman
Tilden
Vote for one
Ron Chandler Votes: 91
For Precinct Committeeman
Walsh
Vote for one
John Reichling Votes: 50
For Precinct Committeeman
Wine Hill
Vote for one
Martha Rickenberg Votes: 58

REPUBLICAN BALLOT

For President of the United States
Vote for one
Jeb Bush
Chris Christie
Donald J. Trump
Ted Cruz
Marco Rubio
Rand Paul
Carly Fiorina
Mike Huckabee
Rick Santorum
John R. Kasich
Ben Carson
Votes: 25
Votes: 12
Votes: 1917
Votes: 1545
Votes: 238
Votes: 9
Votes: 4
Votes: 8
Votes: 2
Votes: 314
Votes: 27
For United States Senator
Vote for one
James T. Marter
Mark Steven Kirk
Votes: 1020
Votes: 2543
For State Comptroller
(To serve an unexpired 2-year term)

Vote for one
Leslie Geissler Munger Votes: 3115
For Representative in Congress
Twelfth Congressional District

Vote for one
Michael Bost Votes: 3491
For Delegate to the National Nominating Convention
Twelfth Congressional District
Vote for not more than
THREE
Gloria M. Campos (Bush)
George W. Obernagel III (Bush)
Amy E. Sholar (Bush)
Nathan Chaney (Trump)
Stella Kozanecki (Trump)
Herb Underwood (Trump)
Adam Dohm (Christie)
Jennifer Dohm (Christie)
Richard Knight (Christie)
Mark Minor (Cruz)
Sharee Langenstein (Cruz)
Clifford E. Lindemann (Cruz)
Juanita "Sue" Hamilton (Fiorina)
Scott Albert (Fiorina)
Robert Fulk (Fiorina)
Dustin Throgmorton (Paul)
Jonathan Crotser (Paul)
Devin Johnson (Paul)
Michael Evans (Carson)
Brandi L. Jewell (Carson)
Gloria J. Pittman (Carson)
Terri Bryant (Rubio)
Chris Slusser (Rubio)
Travis Akin (Rubio)
Thomas K. McRae (Kasich)
Michelle Rodely (Kasich)
Alan Dale Hastings (Kasich)
Votes: 80
Votes: 103
Votes: 68
Votes: 1539
Votes: 1492
Votes: 1499
Votes: 18
Votes: 29
Votes: 43
Votes: 1166
Votes: 1335
Votes: 1219
Votes: 31
Votes: 22 
Votes: 27
Votes: 17
Votes: 15
Votes: 19
Votes: 96
Votes: 62
Votes: 56
Votes: 254
Votes: 203
Votes: 186
Votes: 287
Votes: 291
Votes: 261
For Alternate Delegate to the
National Nominating Convention
Twelfth Congressional District
Vote for not more than
THREE
Zachary S. Donahue (Bush)
Bruce Rodley (Bush)
Magen Brumleve (Bush)
Lori Evers-Miller (Trump)
Cassandra Crawford (Trump)
Mary Schmidt (Trump)
Patti L. Howard (Cruz)
Crawford Moss (Cruz)
Daniel I. Smith (Cruz)
James Kerley (Christie)
Nancy Dohm (Christie)
Michael Dohm (Christie)
Jessica Holte (Fiorina)
Dona Barber (Fiorina)
Harold Thompson (Fiorina)
David A. Schillinger (Carson)
Gloria M. Shupe (Carson)
Marcella D. Kramer (Carson)
Robert L. "Robbie" Moore (Rubio)
Barbara Viviano (Rubio)
Matthew Flanigan (Rubio)
Lisa Brown (Paul)
Neil A. Parrish, Jr. (Kasich)
Patrick T. McRae (Kasich)
Hugh R. Williams (Kasich)
Votes: 64
Votes: 70
Votes: 58
Votes: 1436
Votes: 1461
Votes: 1405
Votes: 1212
Votes: 1156
Votes: 1174
Votes: 29
Votes: 27
Votes: 25
Votes: 19
Votes: 16
Votes: 8
Votes: 92
Votes: 54
Votes: 58
Votes: 182
Votes: 214
Votes: 214
Votes: 38
Votes: 277
Votes: 278
Votes: 274
For State Legislator
Fifty-Eighth Legislative District
Vote for one
Paul Schumpf
Sharee Langenstein
Votes: 2448
Votes: 1208
For Representative in the General Assembly
One Hundred and Sixteenth Representative District
Vote for one
No Candidate  
For Randolph County Circuit Clerk
Vote for one
No Candidate  
For Randolph County State's Attorney
Vote for one
No Candidate  
For Randolph County Coroner
Vote for one
No Candidate  
For Randolph County Commissioner
Vote for one
David M. Holder Votes: 3278
For Judge of the Appellate Court
Fifth Judicial District
(To fill the vacancy of the Hon. Bruce D. Stewart)
Vote for one
John B. Barberis, Jr. Votes: 2907
For Judge of the Appellate Court
Fifth Judicial District
(To fill the vacancy of the Hon. James. M. Wexstten)
Vote for one
James R. "Randy" Moore Votes: 2932
For Judge of the Circuit Court
Twentieth Judicial Court
(To fill the vacancy of the Hon.
C. John Baricevic)
Vote for one
No Candidate  
For Judge of the Circuit Court
Twentieth Judicial Court
(To fill the vacancy of the Hon. Robert B. Haida)
Vote for one
Ronald R. Duebbert Votes: 2873
For Precinct Committeeman
Baldwin
Vote for one
Carolyn J. Holder Votes: 135
For Precinct Committeeman
Bremen
Vote for one
Billy McIntyre Votes: 68
For Precinct Committeeman
Brewerville
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Central
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Chester 1
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Chester 2
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Chester 3
Vote for one
Dawn L. Turner Votes: 98
For Precinct Committeeman
Chester 4
Vote for one
Larry D. Gross Votes: 88
For Precinct Committeeman
Chester 5
Vote for one
Kenneth Buch Votes: 48
For Precinct Committeeman
Chester 6
Vote for one
Wanda L. Dethrow Votes: 100
For Precinct Committeeman
Chester 7
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Coulterville 1
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Coulterville 2
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Ellis Grove
Vote for one
Rick L. Hall Votes: 153
For Precinct Committeeman
Evansville
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Kaskaskia
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Palestine
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Percy
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Prairie du Rocher
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Red Bud 1
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Red Bud 2
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Red Bud 3
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Red Bud 4
Vote for one
David H. Friess Votes: 257
For Precinct Committeeman
Rockwood
Vote for one
Deborah Hoelscher Votes: 51
For Precinct Committeeman
Ruma
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Sparta 1
Vote for one
Robert W. Morrow Votes: 81
For Precinct Committeeman
Sparta 2
Vote for one
Scott A. Wilson Votes: 99
For Precinct Committeeman
Sparta 3
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Sparta 4
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Sparta 5
Vote for one
Clyde Boyd Votes: 65
For Precinct Committeeman
Sparta 6
Vote for one
Melanie Johnson Votes: 81
For Precinct Committeeman
Steeleville 1
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Steeleville 2
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Steeleville 3
Vote for one
Bruce A. Landmann Votes: 142
For Precinct Committeeman
Tilden
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Walsh
Vote for one
No Candidate  
For Precinct Committeeman
Wine Hill
Vote for one
Rick A. Smith Votes: 68

 

COUNTY ISSUE

SHALL THE COUNTY OF RANDOLPH, ILLINOIS ISSUE BONDS IN THE AMOUNT OF $2,950,000 TO REPAIR AND RENOVATE THE COUNTY COURTHOUSE? YES
NO
Votes: 3836
Votes: 2981